papa francisk

Свет

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално злоставување

А1он
Папата Франциско денеска донесе нов закон за сексуално злоставување, со кој персоналот на Ватикан и дипломатите на Светата столица мораат итно да ги пријават таквите
Свет

(ВИДЕО) Решена енигмата-папата не сака бакнување поради бактерии

А1он
Папата Франциск издаде соопштение во кое објаснува зошто не дозволувал верниците да го бакнуваат прстенот на неговата рака. Дополнително и портпаролот на Ватикан, Алекандро Гисоти,
Свет

ВИДЕО: Папата не дозволува верниците да му ја бакнат раката

А1он
Папата Франциск е снимен како ја трга раката кога верниците се наведнуваа да го бакнат неговиот прстен. Снимката е направена за време на еднодневна посета
Свет

Папата до бискупите: Слушнете го крикот на младите луѓе кои сакаат правда

А1он
Папата Франциск денеска на почетокот на Конференцијата за борба против свештеничкото сексуално злоставување деца, предупреди дека е потребно повеќе од само осуда на злосторства и
Свет

Папата Франциск: Добив писмо од Мадуро, сѐ уште не сум го прочитал

А1он
Евентуалното посредување на Ватикан во Венецуела бара одобрување од две страни, изјави синоќа поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск и додаде дека примил писмо од