pandemija

Економија

Пандемијата ќе предизвика ценовен шок кај храната, предупредуваат ФАО и ОЕЦД

А1он
Огромната понуда и намалената потрошувачка во услови на глобална рецесија се закануваат да предизвикаат „земјотрес“ кај земјоделските производи затоа што цените на храната веќе паѓаат,
Свет

За време на пандемијата, половина свет нема пристап до Интернет

А1он
За време на изолацијата воведена поради пандемијата на коронавирусот, Интернетот беше „прозорец кон светот“ за милијарди луѓе, меѓутоа, милијарди други сè уште немаат пристап до
Македонија

Најмалку 18 земји го избраа јуни за одржување на изборите одложени поради коронавирусот

Маја Илиевска-Пачемска
Најмалку 18 земји во светот се подготвуваат за избори во јуни откако ги одложиле првично закажаните термини поради пандемијата, а најмалку 24 земји ги одржале
Свет

Пандемијата на коронавирус речиси преполови вредност на акции на светските авиокомпании

А1он
Пандемијата на вирусот Ковид-19 избриша 41 процент, или 157 милијарди долари, од вредноста на акциите на 116 светски авиокомпании што котираат на глобалните берзи. Многу
Свет

Сведоштво од прва рака: Со соседите во Италија разговараме само преку балкон

Мери Јордановска
„Мора да бидеме внимателни. Никој не го очекуваше ова, но ете, мораме да бидеме постојано дома, поради свое добро и поради доброто на сите. Изолацијата
Свет

СЗО прогласи пандемија на коронавирус во светот

А1он
Светската здравствена организација прогласи пандемија на коронавирусот, откако шефот на СЗО, д-р Тедрос Гебрејсус изјави дека бројот на случаи надвор од Кина се зголемил за