pandemija

Свет

Да јадеме помалку месо за да се намали ризикот од нови пандемии, порачуваат експерти на ОН

А1он
Јадењето помалку месо не само што би ја заштитило животната средина, туку може и да помогне во намалување на ризикот од нови пандемии, соопшти Програмата
Регион

Се отвораат продавниците во Грција, а се задржува забраната за движење и полицискиот час

А1он
Олабавување на мерките во Грција, со отворање на сите продавници и моловите, козметичките и фризерските салони, берберниците, центрите за техничка контрола на возила, но под
Регион

Србите сметаат дека се информирани за пандемијата, но не од надлежните

А1он
Околу 89 проценти од српските граѓани сметаат дека се информирани за пандемијата на коронавирусот, но само пет отсто се целосно задоволни од информациите и комуникацијата
Свет

Пандемијата ѝ наштетила на демократијата во 60 отсто од земјите во светот

А1он
Околу 61 процент од земјите во светот, поради пандемијата на Ковид-19 донеле мерки кои се проблематични во смисла на почитување на човековите права и демократските
Свет

Пандемија е збор на годината според речникот Мериам-Вебстер

А1он
Американскиот речник „Мериам-Вебстер“ го избра зборот „пандемија“ за најупотребуван збор во 2020 година. „Понекогаш еден збор дефинира цела ера и логично е во оваа исклучително
Регион

Братај: Состојбата со Ковид-19 во Тирана е вон контрола, неопходни се построги мерки

А1он
Директорот на Националниот ургентен центар, Скендер Братај изјави дека состојбата со Ковид-19 во Тирана е надвор од контрола. Тој, но и експертите од оваа област
Свет

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

А1он
Словачка донесе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето, откако беше потврден најголемиот број новозаразени во земјата од почетокот на пандемијата. Од денеска на
Регион

Грција со поостри мерки, полициски час во Атина и Солун

А1он
Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот
Регион

Хрватска со рекорден број заразени, 2.242 за еден ден

А1он
Во Хрватска, во последните 24 часа се потврдени 2.242 нови случаи на коронавирус, а 16 лица починаа, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. Претходно, директорот