palestina

Свет

Палестинскиот штрајк со глад добива на масовност по смртта на еден затвореник

А1он
Околу 3.000 палестински затвореници во израелските затвори започнаа денеска еднодневен штрајк со глад во знак на протест поради смртта на еден затвореник, а израелските безбедносни
Свет

Израелски војник објави фотографија со палестинско дете на нишанот

А1он
Израелски снајперист објави фотографија на Инстаграм на која може да се види како држи на нишан палестинско дете. Фотографијата предизвика бурни реакции ширум светот. 20-годишниот снајперист Мор
Свет

Абас ги помеша имињата на сегашниот и претходниот претседател на Египет

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас направи денеска гаф, кога јавно ги помеша имињата на сегашниот претседател на Египет Мохамед Морси и претходниот Хосни Мубарак. Во обраќањето
Свет

Руперт Мардок се извини за антисемитската карикатура

А1он
Медиумскиот барон Руперт Мардок се извини за карикатурата објавена во „Сандеј тајмс” на меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, на која израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Свет

Абас го одби предлогот на Израел за Палестинците од Сирија

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска го отфрли предлогот на Израел за згрижување на Палестинците од Сирија. Стотици илјади Палестинците пребегнаа или беа протерани во Сирија
Свет

Абас: Оваа ќе биде година на создавање независна палестинска држава

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас синоќа вети дека 2013 ќе биде година на создавање независна палестинска држава. Тој ова го изјави во говор во седиштето на палестинската
Свет

Девет жртви од вирусот Н1Х1 на Западниот брег

А1он
Девет Палестинци починаа од свински грип на Западниот брег, а над 225 лица се заразени од вирусот, соопшти денеска палестинскиот заменик министер за здравство Асад
Свет

„Арафат ја испланира втората интифада”

А1он
Вдовицата на палестинскиот лидер Јасер Арафат, Суха Арафат, призна дека нејзиниот сопруг однапред го испланирал второто палестинско востание против израелската окупација. Таа рече дека второто