otvoren balkan

Регион

Курти за Отворен Балкан: Ќе поддржиме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена ЕУ

А1он
Поддржуваме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена Европската Унија, наместо тоа да го правиме без ЕУ. Ние го поддржуваме заедничкиот регионален пазар и
Економија

Албанија и Македонија повикани да го користат просторот на српскиот бизнис на саемот во Дубаи

А1он
И компаниите од Северна Македонија и Албанија од иницијативата Отворен Балкан, покрај фирмите од Србија, ќе можат да го користат просторот на Српскиот бизнис хаб
Регион

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

А1он
Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово. Тој додаде дека не може
Регион

Протест против „Отворен Балкан“ пред владата во Тирана

А1он
Активисти на Движењето за демократија одржаа симболичен протест пред владата во Тирана, за да се спротивстават на позицијата на премиерот Еди Рама, за регионалниот договор
Регион

Стејт департмент за Топ чанел: Го поддржуваме „Отворен Балкан“во согласност со правилата и стандардите на ЕУ

А1он
САД силно го поддржуваат продолжувањето на напорите на Западен Балкан за продлабочување и сеопфатно зајакнување на регионалната економска интеграција, во согласност со правилата и стандардите
Регион

Рама: Германија го поддржува „Отворен Балкан“ и бара итно потпишување на договорите за заеднички регионален пазар

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама во објава на Твитер, наведува дека германската влада ја поддржува иницијативата „Отворен Балкан“ и побарала итно потпишување на договорите за заедничкиот
Македонија

Заев: „Отворен Балкан“ е комплементарен, а не спротивен на Европската унија

А1он
„Отворен Балкан“ е комплементарен, а не спротивен на Европската унија. Тој е засилувач на нашата европска агенда, при што сите три земји остануваат посветени на
Регион

Протест пред албанската амбасада во Приштина против иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Невладината организација Движење за демократија (ДД) одржа денеска симболична акција пред амбасадата на Албанија во Косово против иницијативата „Отворен Балкан“, што ја покренаа македонскиот и
Македонија

Заев: Заедно можеме многу, очекувам во „Отворен Балкан“ да се приклучат и други

А1он
Балканот веќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан“ сега ни создава можности да направиме многу и сами да