otvoren balkan

Економија

Во Ниш продолжуваат состаноците на Србија, С. Македонија и Албанија во рамки на Отворен Балкан

А1он
Денеска во Ниш продолжуваме сo работните средби со колегите од владите на Северна Македонија и Албанија, за да можеме да направиме конкретни договори во рамките
Економија

Чадеж: „Отворен Балкан“ за единствен пазар на трудот

А1он
Во рамките на регионалната иницијатива „Отворен Балкан“, сакаме нашите камиони да не застануваат на граничните премини меѓу Србија, Албанија и Северна Македонија, сите документи да
Економија

Состанок на претставници на С. Македонија, Србија и Албанија во Ниш за спроведување на иницијативата „Отворен Балкан“

А1он
Во Ниш вечерва се одржа состанок на министри и претставници на владите на Северна Македонија, Србија и Албанија во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, што
Економија

Чадеж: Формираме Совет за побрз проток на стоки меѓу Србија, Албанија и Македонија

А1он
Србија, Албанија и Македонија ќе формираат Совет за имплементација со цел што поскоро да се забрза протокот на стоки, услуги, луѓе и капитал и да
Македонија

„Отворен Балкан“: Формирање Имплементационен совет за координирање на досега договореното

А1он
Северна Македонија, Србија и Албанија на денешната средба во Белград на „Отворен Балкан“, преставени од претседателот Александар Вучиќ, премиерот Еди Рама и вицепремиерот Никола Димитров,
Македонија

Димитров: Не гледам ризик за излез на С. Македонија од Отворен Балкан во случај на промена на власта

А1он
Не гледам никаков ризик на повидок за илез на Северна Македонија од иницијативата Отворен Балкан доколку дојде до проемна на власта во земјата како резултат
Македонија

Димитров во Белград на лидерскиот состанок со претставници на компаниите во рамки на „Отворен Балкан“

А1он
Како претставник на Владата на Северна Македонија, вицепремерот за европски прашања Никола Димитров утрово во Белград заедно со премиерот на Албанија Еди Рама, беа пречекани
Македонија

Чадеж: Од наредната година Србија, С. Македонија и Албанија со единствена работна дозвола

А1он
Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија од идната година може да се сметаат на единствена работна дозвола и единствен информативен систем, соопшти денеска претседателот
Македонија

Димитров место Заев оди во Белград на состанокот на иницијативата „Отворен Балкан”

А1он
Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок утре и задутре во Белград, на којшто во име на Владата на Република
Македонија

Поради оставката на Заев, Вучиќ во дилема дали да се одржи состанокот за Отворен Балкан

А1он
Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој синоќа поднесе оставка на премиерското место, на 3 и 4 ноември нема да дојде во Белград, како што