otvoren balkan

Македонија

Димитров: Не гледам ризик за излез на С. Македонија од Отворен Балкан во случај на промена на власта

А1он
Не гледам никаков ризик на повидок за илез на Северна Македонија од иницијативата Отворен Балкан доколку дојде до проемна на власта во земјата како резултат
Македонија

Димитров во Белград на лидерскиот состанок со претставници на компаниите во рамки на „Отворен Балкан“

А1он
Како претставник на Владата на Северна Македонија, вицепремерот за европски прашања Никола Димитров утрово во Белград заедно со премиерот на Албанија Еди Рама, беа пречекани
Македонија

Чадеж: Од наредната година Србија, С. Македонија и Албанија со единствена работна дозвола

А1он
Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија од идната година може да се сметаат на единствена работна дозвола и единствен информативен систем, соопшти денеска претседателот
Македонија

Димитров место Заев оди во Белград на состанокот на иницијативата „Отворен Балкан”

А1он
Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок утре и задутре во Белград, на којшто во име на Владата на Република
Македонија

Поради оставката на Заев, Вучиќ во дилема дали да се одржи состанокот за Отворен Балкан

А1он
Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, кој синоќа поднесе оставка на премиерското место, на 3 и 4 ноември нема да дојде во Белград, како што
Регион

Курти за Отворен Балкан: Ќе поддржиме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена ЕУ

А1он
Поддржуваме иницијативи во кои од самиот почеток е вклучена Европската Унија, наместо тоа да го правиме без ЕУ. Ние го поддржуваме заедничкиот регионален пазар и
Економија

Албанија и Македонија повикани да го користат просторот на српскиот бизнис на саемот во Дубаи

А1он
И компаниите од Северна Македонија и Албанија од иницијативата Отворен Балкан, покрај фирмите од Србија, ќе можат да го користат просторот на Српскиот бизнис хаб
Регион

Курти: Не се приклучувам на „Отворен Балкан“ се додека Србија не го признае Косово

А1он
Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека нема да биде дел од „Отворен Балкан“сè додека Србија не го признае Косово. Тој додаде дека не може
Регион

Протест против „Отворен Балкан“ пред владата во Тирана

А1он
Активисти на Движењето за демократија одржаа симболичен протест пред владата во Тирана, за да се спротивстават на позицијата на премиерот Еди Рама, за регионалниот договор