otvoren balkan

Регион

Рама: Свесни сме дека некои канцелари не се за нашата интеграција во ЕУ, а Бугарија и Унгарија се обидуваат да се ослободат од името Балкан

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама на средбата во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, по обраќањето на еврокомесарот за надворешна политика и добрососедство Оливер Вархеји, изјави дека
Регион

Вучиќ: Сигурен сум дека никој не може да ја сопре иницијативата Отворен Балкан

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Тирана на пленарната седница во рамките на „Отворен Балкан“ изјави дека оваа иницијатива е поголема од секој од
Регион

Вархеји: „Отворен Балкан“ е најдобрата порака што регионот може да ја донесе

А1он
Регионот сака да биде едно. Отворен Балкан е најдобрата порака што регионот може да ја донесе. Отворен Балкан не само што промовира регионална соработка туку
Македонија

(ВИДЕО) Заев на „Отворен Балкан“: Договорите за единствен пазар на трудот во регионот се од огромно значење за граѓаните

А1он
„Отворен Балкан“ е автентичен, заеднички процес на Северна Македонија, Албанија и Србија, но иницијативата е отворена за сите земји во регионот. Договорите за единствен пазар
Регион

Вучиќ: Договорите што ќе се потпишат денеска во Тирана од „Отворен Балкан“ се многу важни

А1он
Договорите што ќе се потпишат денеска во Тирана во рамките на иницијативата Отворен Балкан се многу важни, ќе го олеснат протокот на луѓе и работна
Регион

Почна „Отворен Балкан“, Рама ги повика другите земји да станат дел од иницијативата

А1он
Седмиот состанок во рамки на иницијатвата „Отворен Балакан“ што почна претпладнево во Тирана, со присуство на македонскот премер Зоран Заев и српскиот претседател, Александар Вучиќ,
Регион

Бибер за Отворен Балкан: Соработката е добра, но мора сите да бидат вклучени

А1он
Професорот на Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер, по повод иницијативата Отворен Балкан изјави дека идејата за регионална соработка не е лоша, но дека има проблеми
Македонија

Заев: Го потврдуваме капацитетот за реформи и политики за регионална соработка

А1он
После искреното добредојде од колегите од Албанија, ја започнуваме работната вечера на „Отворен Балкан“, заедно со претседателот Вучиќ и со нашиот домаќин, премиерот Рама. Утре
Регион

ВИДЕО: Хаос во Тирана, запалено српско знаме, еден маж падна од бандера

А1он
Албанците кои протестираа во центарот на Тирана против Александар Вучиќ ги запалија српските знамиња. Live / Albanians burn the Serbian flag in Tirana.Dozens of Albanian
Регион

Заев, Вучиќ, и Рама бараат поддршка од Берлин за Отворен Балкан

А1он
Премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама и претседателот на Србија Александар Вучиќ во авторска статија за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне