otkup na tutun

Економија

Тутунарите на средба со надлежните, бараат зголемување на субвенциите до 100 денари

А1он
Линеарно зголемување на субвенциите до 100 денари за килограм, бараат тутунарите кои денеска протестираа пред Владата. Тие во моментов се на средба со надлежните. Како
Економија

ВМРО-ДПМНЕ бара итна владина седница за тутунот, предлага двојно зголемување на субвенциите

А1он
Итна владина седница за усвојување сет мерки кои ќе помогнат да се надмине проблемот со откупот на тутунот, бара пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и предлага
Економија

Tутунарите на средба со Заев и Хоџа, иницијатива за укинување на четвртата и дополнителните класи тутун

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа денеска на средба со Иницијативниот одбор на незадоволни тутунари и Сојузот на тутунарски
Економија

Тутунот се откупува, притисокот е на Второстепената комисија

А1он
Откупот на тутунот продолжува непречено и има мало подобрување на линијата, а притисокот сега е најголем на Второстепената комисија каде пристигнуваат голем број приговори, констатираа
Економија

Хоџа: Откупот на тутунот не смее да запре, двете страни да бидат флексибилни

А1он
Сакам да разјасниме дека ако некоја земјоделска гранка во мојот мандат очекува само да гаснеме пожари и субвенционирањето да биде сфатено единствено како помош што
Економија

Продолжи откупот на тутун, земјоделците и натаму незадоволни

А1он
Откупот на тутунот продолжува, но според производителите, проблемите не се надминати. Според нив, проценката на родот и натаму не е реална. – По потпишаниот Договор
Македонија

Откупот на тутунот продолжи, производителите повторно се жалат на нереална проценка

А1он
Откупот на тутунот продолжи утрово. Утре се очекува да бидат отворени сите пунктови. Но, производителите веќе се жалат на одредени нерегуларности при проценката поради што
Економија

Во Прилеп почна откупот на тутунот, се очекува безбедна и реална откупна кампања

А1он
Прилепскиот тутунски комбинат денеска официјално го почна откупот на тутунот. Тој е втора, по Сокотаб од Битола, откупна компанија од вкупно десетте во земјава кои
Македонија

Димковски: Откупени се сите количества тутун од ланската реколта, а државата ќе исплати вкупно 31 милион евра субвенции

А1он
Официјално заврши откупот на тутунот во земјава. „Откупени се вкупно 26 милиони 296 илјади и 424 килограми тутун со просечна цена од 220 денари за
Економија

Шапуриќ: Досега се откупени 60 отсто од количествата тутун во земјава, просечната цена е повисока од ланската

А1он
Откупот на тутунот во земјава тече непречено и по неполн месец се откупени 60 отсто од планираните 26.000 тони, а просечната цена е повисока од