opera

Магазин

Пласидо Доминго веќе не е директор на Операта на Лос Анџелес

А1он
Познатиот оперски пејач Пласидо Доминго поднесе оставка на местото генерален директор на Операта на Лос Анџелес, откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување. –
Култура

Барокната опера „Дидо и Енеј“ постави платформа со нови естетски вредности

А1он
Конечно, и во Скопје, се реализираше премиерата на камерната опера „Дидо и Енеј“! Со овации и силни аплаузи во петокот вечерта во малата сала на
Култура

Љубовната опера „Дидо и Енеј“ првпат во Македонија со ѕвездите Гарванлиев и де Силва!

А1он
За првпат во Македонија, на 20 септември, петок, во Камерната сала на Филхармонија, ќе биде изведена најпознатата опера од Хенри Персл – „Дидо и Енеј“!
Култура

Виктор Митревски ќе ја диригира „Свадбата на Фигаро“ во Австрија

А1он
Македонскиот диригент Виктор Митревски ќе ја диригира операта „Свадбата на Фигаро” од Волфганг Амадеус Моцарт во австрискиот град Вајдхофен ан дер Ибс во продукција на
Култура

„Девојчето со жиците“ на Марјан Неќак најдобра претстава на фестивал во Србија

А1он
„Девојчето со жиците“ на Марјан Неќак, композитор и режисер од Битола, е прогласена за најдобра претстава на меѓународниот фестивал „Виминациум фест – стари и нови
Магазин

Пласидо Доминго откажа настап поради губење на гласот

А1он
Познатиот тенор Пласидо Доминго откажа настап во Маринскиот театар во Санкт Петербург завчера поради влошена здравствена состојба. Имено, тој за миг го загубил својот глас,