opera

Култура

„Хофманови приказни“ за почеток на 41. Мајски оперски вечери

А1он
Премиерата на  операта „Хофманови приказни“ на Жак Офенбах в четврток ќе ги отвори  41. Мајски оперски вечери. Режисер на претставата е Урсула Хорнер од Австрија, диригент Најден Тодоров
Култура

Пласидо Доминго ќе пее на отворањето театар во Санкт Петербург кој чинеше повеќе од 700 милиони долари

А1он
Претседателот на Русија Владимир Путин ќе предводи 2.000 одбрани гости кои вечерва ќе присуствуваат на свеченоста на отворањето на втората сцена на театарот Марински во Санкт Петербург,
Култура

Концерт на Ана Дурловски и Македонската филхармонија

А1он
 Македонската филхармонија вечер во Домот на АРМ ќе одржи концерт насловен „Магичната Ана Дурловски“. Оркестарот ќе биде под водство на познатиот бугарски диригент Емил Табаков,
Култура

Нацоски одбележува деценија од настапите на меѓународна сцена

А1он
Во Македонската опера и балет (МОБ) евечер ќе биде изведена оперската претстава „Севилскиот берберин“ од Џоакино Росини. Со улогата на грофот Алмавива, нашиот познат тенор
Култура

Со „Севилскиот берберин“ Нацоски одбележува деценија од настапите на меѓународна сцена

А1он
Во Македонската опера и балет (МОБ) утревечер ќе биде изведена оперската претстава „Севилскиот берберин“ од Џоакино Росини. Со улогата на грофот Алмавива, нашиот познат тенор