oktoberfest

Магазин

На годинешниот „Октоберфест“ испиени 6,5 милиони литри пиво

А1он
Најголемиот фестивал на пивото „Октоберфест“, што на 20 септември почна во Минхен и заврши денеска, за изминатите две недели го посетиле 6,3 милиони лица. На него гостите испиле вкупно
Магазин

На „Октоберфест“ се испија 6,7 милиони литри пиво

А1он
„Октоберфест“, најголемиот фестивал на пивото во светот, годинава го посетија 6,4 милиони гости, кои испија 6,7 милиони литри пиво. Ова е билансот на вчера завршениот собир,
Свет

Регистрирани голем број силувања на „Октоберфест“

А1он
Германската полиција соопшти дека досега на „Октоберфест“ во Минхен се пријавени 12 случаи на силувања, што е двојно повеќе во однос на минатата година. Германските власти наведуваат
Магазин

Седми Октоберфест во Скопје

А1он
Македонско-германското стопанско здружение и Претставништвото на Унијата на германските комори за индустрија и трговија го организираат 7. DMWV-Октоберфест Скопје 2013. На фестивалот, што ќе се одржи вечерва во
Магазин

Во чест на „Октоберфест“ стјуардесите на „Луфтханса“ служат во традиционалните ледерхозни

А1он
Се доближува „Октоберфест“, најголемиот фестивал на пивото во светот, па токму заради него германската авиокомпанија „Луфтханса“ сака на своите патници да им го овозможи првиот