oktoberfest

Спорт

Тренерот на Баерн им порача на фудбалерите да не одат сами на „Октоберфест“

А1он
Од овој викенд Баварија повторно живее во знакот на фестивалот на пивото „Октоберфест“. Но, по се изгледа на него нема да присуствуваат фудбалерите на Баерн
Магазин

Октоберфест во првиот викенд го посетиле 600.000 луѓе

А1он
Околу 600.000 луѓе го посетиле годинешниот фестивал на пивото во Минхен, Октоберфест, во првиот викенд. Организаторите го оценуват тоа како слаба посетеност, иако е повисока
Магазин

Стотици лица веќе чекаат во ред за отворање на Октоберфест во Минхен

А1он
Во Минхен денеска по 184-ти пат се отвори славниот празник на пивото Октоберфест, пренесе ТАСС. Според традицијата, точно на пладне градоначалникот на баварската престолнина Дитер
Магазин

Цената на пивото на Октоберфест без ограничувања

А1он
Градските власти во Минхен го отфрлија предлогот да се одреди максимална цена на пивото на фестивалот Октоберфест во овој град во јужна Германија. Заменикот-градоначалник Јосеф
Магазин

„Октоберфест“ во Скопје

А1он
Во организација на Македонско-германското стопанско здружение и Германската стопанска комора во Македонија синоќа во Скопје беше отворен 10. „Октоберфест“. Фестивалот беше отворен на традиционалниот начин
Магазин

„Октоберфест“ во Скопје

А1он
Германската амбасадорка во Македонија Кристине Алтхаусер и директорот  на Германската стопанска комора во РМ Мартин Кнап синоќа го отворија 9. традиционален „Октоберфест“ на Македонско-германското стопанско здружение во