okeani

Свет

Научниците се обидуваат да го откријат потеклото на микропластиката во морињата и океаните

А1он
Тим француски и јапонски истражувачи со фрлање мрежа во јапонската префектура Шизуока се обидуваат да соберат микропластика, за да откријат како таа влегува во морето
Свет

Британски научници: Исклучително високо ниво на концентрација на микропластика на морското дно

А1он
На дното на океани, научниците на само еден квадратен метар пронашле 1,9 милиони парчиња микропластика во слој дебели пет сантиметри, што е најголема концентрација на
Свет

Студија: Со порастот на температурите во океаните снемува кислород

А1он
Климатските промени и загадувањето го истиснуваат кислородот од океаните, заканувајќи се за опстанокот на многу видови риби, тврдат експерти од Меѓународната унија за зачувување на
Свет

Студија: Океаните може да произведуваат шестпати повеќе храна отколку денес

А1он
Со примена на технолошки решенија и подобро управување, океаните би можеле да произведат шест пати повеќе храна отколку денес, велат научници во извештај во кој
Свет

Студија: Океаните се загреваат многу брзо, последиците може да бидат катастрофални

А1он
Според нова студија објавена во списанието Journal, океаните на Земјата се многу потопли отколку што претходно се сметало и се загреваат побрзо. Студијата покажа дека