ohridsko leto

Култура

Икона со ангелот од Курбиново подарок за Хворостовски

А1он
Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на рускиот баритон Дмитри Хворостовски му подари икона со приказ на ангелот од Курбиново, изработена од монасите во манастирот Зрзе.
Култура

„Кога бев мртов“ на Словенскиот народен театар вечерва на „Охридско лето“

А1он
Драмскиот дел од програмата на годинешното „Охридско лето“ започнува вечерва со настапот на актерите од Словенско народно гледалишче, кои во предворјето на „Света Софија“ ќе
Култура

Отворено 53. издание на „Охридско лето“

А1он
Со неповторливиот настап на рускиот баритон Дмитри Хворостовски, заедно со Оркестарот и Хорот на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Константин Орбелиан, вчера во
Култура

Хворостовски на едночасовна прошетка по Охридското Езеро

А1он
Светски познатиот баритон, оперската ѕвезда од Русија Дмитри Хворостовски, денеска, спроти вечерниот настап за отворање на фестивалот „Охридско лето“, имаше едночасовна прошетка по Охридското Езеро. Од
Култура

Охрид од вечерва во знакот на 53. издание на „Охридско лето“

А1он
Повеќе од 840 уметници од Русија, Словенија, Германија, Италија, Турција, Бразил, Полска, Хрватска, Литванија, Унгарија, Канада, Албанија, Шведска, САД, Украина, Ерменија, Франција, Велика Британија, Кина,
Култура

Хворостовски: Среќен сум што сум дел од „Охридско лето“

А1он
Оперската ѕвезда Дмитри Хворостовски со целовечерен настап утре ќе го отвори 53-то издание на фестивалот „Охридско лето“. – Дојдете и уживајте на утрешниот концерт, порача попладнево
Култура

Претседателот Иванов го прими рускиот баритон Дмитри Хворостовски

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во резиденцијалната вила „Билјана“ во Охрид го прими оперскиот пејач Дмитри Хворостовски, руската ѕвезда што ќе го отвори
Култура

Неповторлива програма исполнета со музика, драма, танц на „Охридско лето 2013“

А1он
Повеќе од 840 уметници од Русија, Словенија, Германија, Италија, Турција, Бразил, Полска, Хрватска, Литванија, Унгарија, Канада, Албанија, Шведска, САД, Украина, Ерменија, Франција, Велика Британија, Кина,
Култура

Рускиот баритон Дмитри Хворостовски ќе го отвори 53-то „Охридско лето“

А1он
Со настапот на светски познатиот баритон, оперската ѕвезда од Русија Дмитри Хворостовски, ќе биде отворено годинешното 53-то по ред издание на најмасовната и најпознатата музичко-сценска