ohrid

Македонија

Романци продавале фалсификат производи низ Охрид

А1он
Пазарниот инспекторат од Охрид од тројца романски државјани одзел фалсификувани росфрајт производи кои изминативе неколку дена ги продавале низ Охрид. Тие биле затекнати на улица
Македонија

Петрески: Луѓето и осудени на смрт имаат право на жалба, а не пак во случајот со објектите во Трпејца

А1он
Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески призна дека еден од спорните објекти во Трпејца за кои во изминатиов период се крена голема прашина бил нелегален, додека
Македонија

ФОТО: Почна сезоната за капење во Охрид

А1он
Топлото време и високите температури ја отворија сезоната за капење во Охрид. Викендов плажите по Охридското езеро беа солидно исполнети. Водата во езерото достигна температура
Македонија

Оштетени дваесетина куќи од земјотресот во охридско

А1он
Неколкуте земјотреси во серија во охридскиот регион предизвикаа страв кај населението особено кај жителите на селото Белчишта во општина Дебарца каде тие беа најсилно почуствувани.
Македонија

На дното на Охридско Езеро пронајдени вредни артефакти

А1он
Пушка од 18. и шлем од 19. век извадија од Охридското Езеро нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“. Милутин Секулоски, меѓународен нуркачки инструктор, информира дека станува
Македонија

Охриѓани со повик до екс-ју државите: Дојдете на работни акции

А1он
Охриѓани покренуваат иницијатива за повторно враќање на работните младински акции, кога илјадници млади од цела Југославија ја градеа поранешната заедничка држава. Во 70-те и 80-те