obse

Македонија

ОБСЕ: Остануваат бројни забелешки за законот за медиуми

А1он
Во анализата на ОБСЕ за вториот нацрт закон за медиум остануваат бројни забелешките иако се потенцира дека има одредени подобрувања. – Иако се направени неколку
Свет

ОБСЕ објави извештај за трговијата со луѓе заради препродажба органи

А1он
Специјалната претставничка на ОБСЕ и координаторка за борба против трговијата со луѓе, Марија Грација Џамаринаро денеска објави извештај за трговијата со луѓе заради препродажба на органи. Истражувањето
Свет

Кривокапиќ на чело на Парламентарното собрание на ОБСЕ

А1он
Претседателот на црногорскиот Парламент Ранко Кривокапиќ е избран денеска во Истанбул за претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), со што
Македонија

ОБСЕ ја демантира власта: Во Изборниот законик не се имплементирани сите препораки!

А1он
Во Изборниот законик кој беше изменет, не се имплементирани сите препораки од ОБСЕ и ОДИХР кои беа дел од извештајот за предвремените парламентарни избори во
Македонија

Мисијата на ОБСЕ во Скопје повикува на мирен политички дијалог

А1он
Вршителот на должноста шеф на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорката Наталија Дрозд, ги повика денеска сите заинтересирани страни, вклучувајќи ги пратениците, нивните политички партии
Македонија

Полицијата го доби најпозитивниот извештај во изминатите 10 години од ОБСЕ

А1он
Македонската полиција го доби шестиот најпозитивен извештај во изминатите 10 години, што го изработува ОБСЕ на секои две години, кој покажува голем напредок постигнат по
Македонија

(ВИДЕО) ОБСЕ: Во избори да се одделат партиските од државните функции

А1он
Власта си донесе изборни правила, кои не обезбедуваат ни минимум услови за фер и демократски избори, обвини опозицијата. Изборниот законик мора да биде со конесензус,