nuklearna vojna

Свет

Столтенберг: Путин знае дека нема победници во нуклеарна војна и никогаш не смее да се победи

А1он
Недокажаното тврдење на Русија дека Украина планира да употреби „валкана бомба“ е „очигледно лажно“ и Кремљ не смее да го користи како изговор за ескалација
Свет

Русија: Сакаме да избегнеме нуклеарна војна

А1он
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за одбрана, одржа прес-конференција на која зборуваше за нуклеарното оружје. Таа тврди дека „Русија останува целосно посветена на принципот
Свет

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он
Москва сака да верува дека односите со Вашингтон не тргнале толку наопаку што би можеле да прераснат во нуклеарен конфликт, изјави денеска рускиот амбасадор во
Свет

Австралија и Аргентина најдобро би се справиле со последиците од хипотетичка нуклеарна војна

А1он
Научниците од Универзитетот Рутгерс во американската сојузна држава Њу Џерси спроведоа истражувања коишто покажаа дека Австралија и Аргентина, во случај на хипотетичка нуклеарна војна и