nuklearna centrala

Свет

САД размислуваат за прва нуклеарна проба после 28 години

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во изминатите недели размислувала дали да изврши нуклеарна проба, прва после 28 години, извести „Вашингтон пост“, повикувајќи се на
Свет

Во Виена почна шестиот круг преговори меѓу Иран и „шесторката“

А1он
Последниот круг преговори за иранската нуклеарна програма меѓу Техеран и „шесторката“ (петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации плус Германија) денеска почна
Свет

Иран најавува напредок во преговорите со Западот за нуклеарната програма

А1он
Шефот на иранската Организација за атомска енергија, Али Акбар Салехи најави дека во следните шест месеци ќе биде постигнат напредок во преговорите меѓу Техеран и Западот
Свет

МААЕ: Забележан напредок во нуклеарната безбедност

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека минатата година е направен значителен напредок во зголемувањето на нуклеарната безбедност во светот и покрај големиот број на застарени
Свет

Франција и Јапонија ги засилуваат врските во нуклеарната сфера и одбраната

А1он
Јапонија и Франција се договорија да ја прошират соработката во нуклеарните технологии и да размислат за заеднички проекти во воената сфера, пренесоа американските медиуми. Претседателот на Франција
Свет

Околу 30.000 луѓе на протести поради изградба на нуклеарка во Тајпеј

А1он
Околу 30.000 луѓе протестираа денеска во Тајпеј, барајќи од Владата да ја прекине изградбата на речиси завршената нуклеарна централа. Демонстрантите извикувале слогани против атомската енергија, потсетувајќи
Свет

Заврши рундата глобални преговори за нуклеарното оружје

А1он
Државите кои вчера во Женева ги завршија светските преговори за нуклеарно оружје, предупредија дека голема количина нуклеарно оружје се усовршува и е подготвено за лансирање
Свет

Јапонско-француски конзорциум ќе гради нуклерана централа во Турција

А1он
Турската Влада донесе одлука изградбата на втората нуклеарна централа во Турција да муја довери на конзорциум што го сочинуваат јапонските компании „Мицубиши Хеви Индустри“ и „Иточу“ и
Свет

Земјите од Персискиот Залив бараат инспектори на МААЕ во Бушер

А1он
Земјите-членки на Советот за соработка во Персискиот Залив побараа денеска во иранската нуклеарка Бушер да се испратат меѓународни инспектори, бидејќи стравуваат од можно ширење на радијација во регионот,
Економија

ТМРО: Македонија со помош на Израел да изгради нуклеарка

А1он
Македонија не смее да биде енергетски зависна, смета ТМРО, партијата на Ванчо Шехтански.   Затоа предлага  во Македонија во наредните години да се изгради  нуклеарна