nuklearki

Свет

Северна Кореја најавува четврта нуклеарна проба

А1он
Северна Кореја предупреди дека „не ја исклучува“ можноста да изврши четврта нуклеарна проба, заострувајќи ја реториката откако Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди
Свет

Во Хаг 35 земји потпишаа Спогодба за построги меѓународни правила во нуклеарната безбедност

А1он
На вториот ден од Самитот за нуклеарна безбедност во Хаг, 35 земји од светот ја презедоа обврската да применуваат построги меѓународни стандарди во областа на нуклеарната безбедност,
Свет

Над 50 светски лидери ќе разговараат во Хаг за нуклеарната безбедност и кризата во Украина

А1он
Над педесет светски лидери ќе учествуваат на дводневниот Самит, што почнува денеска во Хаг, на кој ќе разговараат за заканите од нуклеарниот тероризам, но во фокусот
Свет

Москва и Техеран се договорија за изградба на две нови нуклеарни електроцентрали во Иран

А1он
Москва и Техеран се договорија да изградат две нови нуклеарни електроцентрали во Иран, соопштија денеска француските медиуми. -Двете страни склучија првична спогодба за изградба на најмалку
Свет

Научен извештај: Глад во светот и крај на цивилизацијата во случај на нуклеарна војна

А1он
Нуклеарен конфликт меѓу Индија и Пакистан би предизвикал светска глад, смрт на две милијарди луѓе и крај на цивилизацијата, тврди научен извештај. Организацијата „Меѓународни физичари