nuklearka

Регион

Шарец: Словенија ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарката „Кршко“

А1он
Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави денеска дека ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарната електрана „Кршко“, за во иднина Словенија да има
Свет

Шумски пожар близу до запечатената нуклеарна централа во Чернобил

А1он
Голем шумски пожар избувна близу до некогашната нуклеарна централа во Чернобил, која по хаваријата и големиот пожар во 1986 година е запечатена и изолирана. Украинското