nuklearka

Свет

Франција успешно тестираше нуклеарна ракета

А1он
Франција во средата успешно тестираше модернизирана верзија на својата балистичка ракета со среден дострел АСМПА, кој може да носи нуклеарно полнење, соопшти во четвртокот француското
Свет

Џонсон бара изградба на нуклеарна централа

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска вети дека ќе им помогне на лидерите во нуклеарната индустрија да ги намалат бирократските процедури за финансирање и изградба на
Свет

Небензја: Безбедноста на нуклеарната централа Запорожје не е загрозена

А1он
Безбедноста на енергетските блокови на нуклеарката во Запорожје на ниту еден начин не е загрозена, изјави денеска рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензја. – Според
Свет

Томас-Гринфилд: Светот за влакно избегна нуклеарна катастрофа

А1он
Светот за влакно избегна нуклеарна катастрофа, кога избувна пожар за време на рускиот напад врз нуклеарната централа Запорожје во Украина, изјави денеска американската амбасадорка во
Свет

„Просечната“ цена на шест ЕПР2 нуклеарни реактори во Франција проценета на 51,7 милијарди евра

А1он
Според ревизијата на француската влада објавена денеска, пуштањето во употреба на првиот ЕПР2 нуклеарен реактор е „планирано за 2037 година“, при што е објавена и
Свет

Чешка одлучи единствената нуклеарка во земјата да биде надградена и проширена

А1он
Чешкиот регулатор за нуклеарна енергија денеска одобри изградба на два нови нуклеарни реактори во електрана во близина на селото Дуковани, во централниот дел на земјата.
Свет

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

А1он
Вработените во нуклеарната термоелектрана „Пакс“ во Унгарија изгаснале мал пожар во четвртиот блок на термоелектраната, соопшти денеска унгарската Агенција за атомска енергија. Пожарот што избувна
Свет

МААЕ: Иран и натаму ги прекорачува ограничувањата од нуклеарниот договор

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави денеска дека Иран продолжува да ги крши ограничувањата утврдени со меѓународниот нуклеарен договор меѓу Техеран и големите сили.