nuk

Економија

НУК со барање до Владата да бидат опфатени сите угостители со финансиската поддршка

А1он
Независната угостителска комора утринава до Владата доставила барање за измена на јавниот повик за финансиска поддршка на угостителите со цел да бидат опфатени сите угостители
Економија

Малите сместувачки објекти од денеска може да аплицираат за сертификат и печат “Чисто и безбедно”

А1он
Сите видови сместувачки објекти од мал обем во кои правилно и целосно се спроведуваат и почитуваат препораките и важечките протоколи за работа на угостителски објекти
Економија

Битиќи: Избравме соодветен, праведен и правичен модел за да му помогнеме на туристичко-угостителскиот сектор

А1он
Од 17,8 милиони евра, колку што тежи шестиот пакет на економски мерки, само за угостителството се предвидени 9,9 милиони евра и сметаме дека тоа е
Економија

НУК со Иницијатива до Народната банка за менување на законските прописи

А1он
Независната угостителска комора (НУК) достави Иницијатива до Народната банка за промена на законските акти и прописи со што ќе им се дозволи на комерцијалните банки
Економија

И танц-клубовите на протест, бараат укинување на забраната за нивна работа

А1он
Танцовите центри во земјава, вкупно 46, бараат укинување на забраната за нивна работа и финансиски надомест за претпрените штети изминатата година. И тие од вчера
Економија

НУК со пресметки кои угостители колку треба да добијат од шестиот пакет мерки

А1он
Со новиот пристап за надомест на штетите и загубите како резултат на носењето рестриктивни мерки со кои се забранува или ограничува работењето на угостителските објекти,
Економија

Туристичко-угостителската комора: Ќе можете ли да ни помогнете?

А1он
Членовите на Туристичко-угостителската комора, претставници на угостителските објекти, ноќни клубови, ресторани за свадби, игротеки, туристички агенции, туристички водичи и превозници, денеска на пладне пред Министерството
Економија

Сертификат „Чисто и безбедно“ за угостителски објекти кои ги почитуваат протоколите за работа

А1он
Независната угостителска комора (НУК) соопшти дека од среда почнува со издавање на сертификат „Чисто и безбедно“ за угостителските објекти кои ги применуваат и почитуваат во
Македонија

Угостителите ќе бараат од Битиќи поддршката за плати да трае до крајот на пандемијата

А1он
Претставници на угостителите денеска треба да имаат средба со вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи. На средбата, како што најави Независната угостителска комора (НУК), ќе