nobelova

Регион

Црногорските социјалдемократи ги номинираа Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

А1он
Лидерот на Социјалдемократската партија на Црна Гора, Ранко Кривокапиќ, поднел формална номинација до норвешкиот Нобелов комитет овогодишната награда за мир да им се додели на
Свет

Американски економисти ја добија Нобеловата награда за нивната работа на „долгорочен одржлив раст“

А1он
Американските економисти Вилијам Нордхаус и Пол Ромер се добитници на Нобеловата награда за економски науки во 2018 година за нивната работа на „долгорочен одржлив раст
Свет

Денис Меквеги и Надја Мурад добитници на Нобеловата награда за мир

А1он
Доктор Денис Меквеги и Надја Мурад се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за мир поради нивните напори за запирање на користењето сексуално насилство како оружје
Македонија

Заев и Ципрас меѓу најсериозните кандидати за Нобеловата награда за мир

А1он
Премиерот на Република Македонија Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас се меѓу фаворитите за Нобеловата награда за мир. Ова за грчката агенција АНА-МПА
Свет

Првпат во речиси 70 години без Нобелова награда за литература

А1он
Овогодинешното објавување за Нобелови награди почнува на 1 октомври со лауреатот за медицина, но за првпат во речиси 70 години нема да биде доделена наградата
Магазин

Сопруг на членка на Нобеловиот комитет предвреме откривал имиња на добитници

А1он
Жан-Клод Арно, сопруг на членката на Нобеловиот комитет Катарине Фростенсон, во повеќе наврати ги откривал имињата на добитниците на престижната награда, вклучувајќи ја и онаа