nina angelovska

Економија

Ангеловска: Со мерката 14.500 денари финансиска поддршка може да се спасат илјадници работни места

А1он
Сите да бидеме реални, да ги перцепираме и презентираме работите како што навистина се. Мерката 14.500 денари поддршка по вработен може да спаси илјадници работни
Македонија

Синдикатите бараат одговорност од Ангеловска: Не смее да се отпуштаат вработени од фирми кои користат државна помош

А1он
Десетина синдикати и здруженија на граѓани се спротивставуваат и ја осудуваат денешната најава на министерката за финансии, Нина Ангеловска, дека ќе им биде дозволено на
Македонија

Ангеловска: Дигитализацијата во време на глобална здравствено-економска криза добива нова перспектива

А1он
Дигитализацијата во време на пандемија и глобална здравствено-економска криза добива нова перспектива, истакна во своето обраќање министерката за финансии Ангеловска, која учествуваше на панел дискусија
Економија

Ангеловска: Проектиран пад од 3,7 проценти, позитивен економски резултат во четвртиот квартал

А1он
Министерството за финансии очекува пад на економијата од околу 3,7 проценти, за разлика од проекциите на ММФ кои предвидуваат пад од четири отсто. Како што
Економија

Се бара системско решение за екстра лесното гориво, првите анализи за две – три недели

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска соопшти дека Владата работи на изготвување системско решение за екстра лесното гориво и дека првите анализи за тоа во
Економија

Ангеловска: Зголемувањето на акцизата на горивата е времена и условена мерка

А1он
Зголемувањето на акцизата на горивата е времена мерка која ќе се применува за време на вонредната состојба и седум месеци потоа. Висината на акцизата ќе
Македонија

Владини членови биле во контакт со Заев, чекаат насоки од Филипче дали ќе се тестираат

А1он
Членови на Владата имале контакт со претседателот на СДСМ Зоран Заев, кој е тестиран за Ковид19, откако имал контакт со заболено лице. Неговите резултати се
Економија

ВИДЕО: Мерките за плати ќе може да ги користат и управителите и сопственици на бизнисите

А1он
Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза, заради исплата на плати за април и мај,
Економија

За најмалку 70 отсто се намалуваат ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

А1он
Ратите на кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите се намалуваат за најмалку 70 отсто во следните три месеци за граѓаните, во насока на помош
Економија

Ангеловска: Пред 28 години на денешен ден донесен првиот буџет на независна Република Македонија

А1он
Пред 28 години, на денешен ден, 2-ри април 1992 година, донесен е првиот буџет на независна Република Македонија. Министер за финансии бил Методија Тошевски. Првиот