nigerija

Свет

Вооружени напаѓачи во Нигерија грабнаа седум градежни работници и убија чувар

А1он
Вооружени напаѓачи на северот на Нигерија грабнаа седуммина работници на една либанска градежна фирма и убија телохранител, соопшти денеска нигериската полиција. -Непознати напаѓачи извршија напад на
Свет

Во Нигерија тројца новинари обвинети поради убиство откако ширеле гласини

А1он
Полицијата во северниот дел на Нигерија уапси тројца радио новинари под обвинение дека нивната емисија за гласините поврзани со вакцината против детската парализа поттикнала напади
Свет

Нигериската војска уби 17 припадници на исламистичка група

А1он
Нигериската војска соопшти денеска дека убила 17 бунтовници, за време на рацијата во два „терористички табори“ во североисточната држава Борно, база на исламистичката група Боко
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Во река во Нигерија откриени најмалку 15 тела

А1он
Нигериската полиција пронајде најмалку 15 тела во река во југоисточната држава Анамбра. Локалните медиуми објавија дека бројот на труповите во реката е поголем, меѓу 30