nigerija

Свет

САД и сојузниците ја разгледуваат можноста за антипиратски операции во Гвинејскиот Залив

А1он
– САД и некои нивните сојузници ги разгледуваат плановите за зајакнување на антипиратските операции покрај западниот брег на Африка, што е последица на стравувањата дека
Свет

Нигерија: Убиени 25 луѓе

А1он
Најмалку 25 лица загинаа во сериите вооружени, бомбашки напади на границата помеѓу Нигерија и Камерун, кои што веројатно ги извршија исламистички екстремисти. Вооружени напаѓачи во
Свет

Исламисти во Нигерија убија седум странци

А1он
Седум странски државјани који на 7-ми февруари беа киднапирани во Нигерија, ги убиле радикалните исламистички групи „Ансат“. Оваа исламистичка група, поточно подмладокот на Боко Харам
Свет

Пиратите нападнале уште еден брод во близина на нигериското крајбрежје

А1он
Група пирати упаднаа на брод во близина на нигериска област богата со нафта, соопшти Меѓународната поморска канцеларија ИМБ. Нападот, според ИМБ, е случил во неделата
Свет

„Ансару“ ја презеде одговорноста за грабнувањето на седуммината странци во Нигерија

А1он
Нигериската исламистичка група „Ансару“ денеска ја презеде одговорноста за грабнувањето на седуммината странци, во ноќта меѓу саботата и неделата, пренесоа француските медиуми. Групата за грабнувањето