nigerija

Свет

Најмалку 20 загинати во судири меѓу христијани и муслимани во Нигерија

А1он
Најмалку 20 лица загинаа во судири меѓухристијански и муислимански банди во централниот дел на Нигерија, соопшти денеска претставник на една хуманитарна организација. – Досега пронајдовме 20 тела,
Свет

Нигериската војска го уби командантот на „Боко Харам“

А1он
Нигериската војска вчера соопшти дека го убила командантот на радикалната исламистичка група „Боко Харам“, Мохамед Чад, во градот Мајдугури, на североистокот на државата. Портпаролот на
Свет

САД и сојузниците ја разгледуваат можноста за антипиратски операции во Гвинејскиот Залив

А1он
– САД и некои нивните сојузници ги разгледуваат плановите за зајакнување на антипиратските операции покрај западниот брег на Африка, што е последица на стравувањата дека
Свет

Нигерија: Убиени 25 луѓе

А1он
Најмалку 25 лица загинаа во сериите вооружени, бомбашки напади на границата помеѓу Нигерија и Камерун, кои што веројатно ги извршија исламистички екстремисти. Вооружени напаѓачи во
Свет

Исламисти во Нигерија убија седум странци

А1он
Седум странски државјани који на 7-ми февруари беа киднапирани во Нигерија, ги убиле радикалните исламистички групи „Ансат“. Оваа исламистичка група, поточно подмладокот на Боко Харам