nevreme

Македонија

Два камиона паднале во провалија кај Демиркаписка Клисура

А1он
Два камиона, еден со грчки и еден со македонски регистраски ознаки, синоќа во 19:45 паднале во провалија кај Градец во близина на Демиркаписката Клисура. Возачите на камионите се полесно повредени.
Свет

Холандија под снег, сообраќајот отежнат

А1он
Поради интензивните снежни врнежи и силниот ветер денеска се откажани повеќе од 100 летови од аеродромот во Амстердам, а Холандскиот метеоролошки институт соопшти дека се очекува висината
Свет

Токсичен облак прекри делови од Буенос Аирес

А1он
Токсичен облак покри денеска делови од Буенос Аирес предизвикувајќи паника меѓу населението кое беше евакуирано од бројни згради во аргентинскиот главен град. Властите соопштија дека пожар
Свет

Филипини: Тајфунот зеде 540 жртви и остави пустош

А1он
Тајфунот Бофа, што во вторникот утрината го зафати јужниот филипински остров Манданао, досега однесе најмалку 540 животи, додека 400 лица се сметаат за исчезнати, јави