navalni

Свет

Одбиена и втората жалба на Алексеј Навални

А1он
Судот во Русија ја отфрли втората жалба на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални против неговата деветгодишна затворска казна. 46-годишниот дисидент ја отслужува казната изречена во
Свет

Навални во самица по петти пат од август: Ја критикував мобилизацијата за војната во Украина

А1он
Затворениот руски опозициски политичар Алексеј Навални е ставен во самица по петти пат од средината на август поради, како што вели, политички мотивирани причини, јавува
Свет

Вашингтон бара итно ослободување на Алексеј Навални

А1он
САД се длабоко загрижени поради растечкото самоволие што руската влада го презема во однос на правата на опозицискиот лидер Алексеј Навални, се вели во изјавата
Свет

(ВИДЕО) Германскиот канцелар го поддржа Навални: „Важно е да не го заборавиме“

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржа притворениот руски дисидент Алексеј Навални на втората годишнина од неговото труење, истовремено осудувајќи го задушувањето на слободата на говор
Свет

Навални: Западот да воведе уште посилни санкции против руските олигарси

А1он
Рускиот дисидент Алексеј Навални го повика Западот да воведе уште посилни санкции против руските олигарси, во услови кога Москва ја продолжува војната во Украина. „Да не
Свет

Навални формира синдикат на еден човек во руски затвор

А1он
Затворениот руски дисидент Алексеј Навални формираше синдикат во казнената колонија каде ја издржува казната, која според многумина, е политички мотивирана поради неговото противење на политиките
Свет

Навални е преместен во затвор со строг режим во Владимирската област

А1он
Рускиот дисидент Алексеј Навални е префрлен во казнена колонија со високо обезбедување (ИЦ-6) во селото Мелехово, во Владимирска област, денеска за Тасс изјави претседателот на
Свет

Навални префрлен на непозната локација, тврди негов сојузник

А1он
Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални е префрлен од неговата затворска единица на непозната локација, соопшти денеска неговиот сојузник Леонид Волков. – Не знаеме каде
Свет

Навални: Ми се закануваат уште 15 години затвор, можеби Путин потајно ме обожава

А1он
Рускиот опозиционер Алексеј Навални изјави дека против него е покренато ново обвинение и дека му се закануваат дополнителни 15 години затвор. „Што знам? Можеби Путин
Свет

Навални: Путин е лудак кој почна глупава војна

А1он
Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални на денешното судско рочиште го нарече рускиот претседател Владимир Путин „лудак“ кој започна „глупава војна“ во Украина. „Оваа глупава