nato

Македонија

Земјите-членки на НАТО ги поздравија реформите во сите области во Македонија

А1он
Претставниците на земјите-членки на НАТО високо ја оценија Годишната национална програма на Република Македонија за членство во Алијансата, која како што истакнаа го рефлектира напредокот
Македонија

Македонска делегација на состанок со Комитетот за политика и партнерство на НАТО во Брисел

А1он
Во седиштето на НАТО во Брисел, денеска ќе се одржи редовниот годишен состанок на Република Македонија со Комитетот за политика и партнерство на НАТО. На
Свет

Германската влада го одобри испраќањето на ракетите „Патриот“ во Турција

А1он
Германската влада денеска го одобри испраќањето на ракетите „Патриот“ и војници во Турција, пренесоа британските медиуми. За испраќаањето на ракетите во Турција е неопходно и
Македонија

(ВИДЕО) Биљали: Кај водачите недостасува позитивна енергија за ЕУ и НАТО

А1он
„Младинскиот  совет“ и ФОН, во Струмица,  организираа трибина на тема „Можеме ли во ЕУ и НАТО?“ Многу години потрошивме, на ова, вели еден од учесниците,
Свет

Расмусен изрази жалење за трагичната смрт на Милинковиќ

А1он
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен е длабоко погоден од трагичната смрт на амбасадорот на Србија во организацијата Бранислав Милинковиќ, изјави портпаролката на Алијансата
Свет

Расмусен: До средината на 2013-та авганистанските сили ќе ја преземат одговорноста за безбедноста на земјата

А1он
До средината на 2013 година локалните армија и полиција во Авганистан ќе ја преземат одговорноста за безбедноста во целата земја, изјави генералниот секретар на НАТО
Свет

Расмусен го информираше Лавров за разместувањата на „Патриот“ во Турција

А1он
НАТО ја увери Русија дека плановите за распоредување на ракетниот  комплекс „Патриот“ во Турција нема да вклучуваат активности против Русија. Ова го изјави,  за време
Свет

Расмусен очекува НАТО да го поддржи барањето на Турција за ракетите „Патриот“

А1он
Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази очекување министрите за надворешни работи од Алијансата денеска да го поддржат барањето на Турција за распоредување на