nato

Регион

Расмусен: Вратата на НАТО останува отворена за Западен Балкан

А1он
Вратата на НАТО останува отворена за земјите од Западен Балкан, порача генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен и оцени дека Хрватска може да помогне во неопходните
Регион

Генералниот секретар на НАТО во посета на Грција

А1он
НАТО останува стабилен столб на меѓународниот систем за безбедност, изјави грчкиот премиер Андонис Самарас по денешната средба во Атина со генералниот секретар на Алијансата, Андерс Фог Расмусен.
Македонија

Тимерманс: Безрезервна поддршка од Холандија за ЕУ и НАТО

А1он
Холандија безрезервно ја поддржува интеграцијата на Македонија во НАТО и во ЕУ, порачал холандскиот минситетр за надворешни работи Франс Тимерманс на средбата со претседателот на
Свет

Кари Насрула: Откако НАТО ќе се повлече Авганистан ќе стане исламски емират

А1он
Откако НАТО ќе се повлече од Авганистан во 2014 година талибанците ќе воспостават исламски емират во земјата, изјави денеска лидерот на талибанците во провинцијата Конар, Кари Насрула.
Македонија

Робертсон: Се надевам дека Македонија ќе добие членство во НАТО на самитот во Лондон

А1он
Поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон и Дејмон Вилсон, заменик претседател на Атланскиот совет на САД, вчера на трибина во Вашингтон изразија поддршка за
Свет

Франко Фратини ја поднесе кандидатурата за генерален секретар на НАТО

А1он
Поранешниот италијански министер за надворешни работи Франко Фратини ја поднесе својата кандидатура за функцијата генерален секретар на НАТО. – Искуството во сферите поврзани со безбедноста