namibija

Свет

Племенските водачи во Намибија ја одбија понудата на Германија од 1,1 милијарди евра надомест за колонијалните злосторства

А1он
Лидерите на етничките групи Хереро и Нама го отфрлија договорот предложен од Германија, која призна дека злосторствата на германските колонијалисти пред повеќе од сто години
Свет

Намибија објави продажба на 170 заштитени диви слонови

А1он
Властите во Намибија објавија продажба на 170 заштитени диви слонови, поради сушата и зголемувањето на нивниот број. Огласот го објави Министерството за животна средина, шумарство
Свет

Ламерт: Германија изврши геноцид во Намибија

А1он
Германија изврши геноцид во Намибија, изјави претседателот на Бундестагот Норберт Ламерт. Во напис, објавен во неделникот „Цајт“, Ламерт ја употреби таа квалификација за масовното убивање
Свет

Незаконска е присилната стерилизација на жените со ХИВ во Намибија

А1он
Врховниот суд на Намибија денеска ја потврди пресудата според која здравствените работници во оваа земја неовластено стерилизирале жени со ХИВ без нивна согласност, сооопшти јужноафриканската
Свет

Пилотот на авионот кој се урна во Намибија, намерно ја предизвикал несреќата

А1он
Пилотот на мозамбискиот авион, кој се урна во Намибија кон крајот на минатиот месец, намерно ја предизвикал несреќата, во која загинаа 33 лица, покажуваат резултатите