msu

Култура

Утревечер отворање на самостојна изложба на Ахмет Огут во МСУ

А1он
Познатиот уметник Ахмет Огут за изложбата „Скокни“ во МСУ ќе изработи ново дело инспирирано од солидарноста по скопскиот земјотрес Утревечер, во 20 часот, во Музејот
Култура

„Пејзажи на восхитот“ самостојна изложба на Дарко Алексовски во МСУ – Скопје

А1он
На 8 април, во 20 часот ќе биде отворена самостојната изложба „Пејзажи на восхитот“ (Landscapes of Astonishment) на уметникот Дарко Алексовски, еден од тројцата наградени
Култура

МСУ стана членка на единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност – CIMAM

А1он
Музејот на современата уметност – Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност – CIMAM, во која членуваат директори и
Култура

Познати светски уметници подарија свои дела на Музејот на современата уметност – Скопје

А1он
Холандскиот визуелен уметник Јонас Стаал и рускиот колектив од уметници, критичари, филозофи и писатели „Что делат“ (Што да се прави?) подарија уметнички дела на Музејот
Култура

Експертски разговори во МСУ во рамки на Европското номадско биенале – Манифеста14

А1он
Вечерва, со почеток во 19 часот, со физичко присуство, во Музејот на современата уметност – Скопје почнува првиот, од серијата експертски разговори, во рамките на
Култура

Детска филмска програма и креативни работилници во МСУ

А1он
Фестивалот за документарни филмови „МакеДокс“ во соработка со Музејот на современата уметност (МСУ) – Скопје дел од годишната фестивалска програма им ја посветува на децата