mozambik

Свет

Филипе Њуси избран за претседател на Мозабик

А1он
Филипе Њуси, кандидатот на владејачката марксистичка партија Фрелимо, победи на претседателските избори во Мозамбик одржани на 15 октомври, објави денеска Централната изборна комисија. Според објавените резултати, 55-годишниот
Свет

Владата на Мозамбик и опозициската партија РЕНАМО потпишаа мировен договор

А1он
По 12-годишни борби Владата на Мозамбик и опозициската партија РЕНАМО го завршија вооружениот конфликт, пренесе ДПА. Двете страни потпишаа мировен договор, што под итно треба да
Свет

Опозициоско движење РЕНАМО се повлече од мировниот договор во Мозамбик

А1он
Опозициското движење Мозамбикански национален отпор (РЕНАМО) соопшти дека се повлече од мировниот договор што во 1992 година го потпиша со владејачкиот Фринт за ослободување на Мозамбик (ФРЕЛИМО),
Свет

Најмалку 30 лица загинаа во поплави во Мозамбик

А1он
Најмалку 30 лица загинаа изминатите денови во поплавите во северен Мозамбик, соопштија властите во африканската земја. Во поплавите загинаа жители на северната провинција Нампула, каде
Свет

Најмалку 55 загинати во поплави во Мозамбик

А1он
Поплавите во Мозамбик, предизвикани од поројни дождови, однеле најмалку 55 животи, соопштија денеска ОН. Поради водната стихија во северните и централните делови од земјата раселени
Магазин

ВИДЕО: Како се лекува главоболка во африканските племиња

А1он
Племињата во Мозамбик ефикасно ги лекуваат проблемите со главоболка, без модерните медикаменти. Начинот е многу едноставен. Погледнете  го видеото за да го дознаете  рецептот  .