mozambik

Свет

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

А1он
Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на
Свет

Стотина луѓе загинаа откако циклон ги погоди Мозамбик и Малави

А1он
Циклонот „Идаи“, кој ги погоди Мозамбик и Малави предизвика смрт на стотина луѓе, а половина милион жители на Мозамбик останаа без електрична енергија, соопшти Националниот
Свет

За пет години масакрирани половина од слоновите во Мозамбик

А1он
Во изминатите пет години бројот на слонови во Мозамбик двојно е намален поради ловокрадење, соопшти американската невладина органзиација Друштво за заштита на дивината (WCS). По