mongolija

Свет

Момче во Монголија почина од чума, која му ја пренел заразен мрмот

А1он
Едно 15-годишно момче почина од чума во југозападна Монголија, соопшти Министерството за здравство. Министерството соопшти дека лабораториските тестови потврдуваат дека тој ја добил чумата од
Свет

Прв случај на коронавирус во Монголија

А1он
Во Монголија е потврден првиот случај на новиот коронавирус кај француски државјанин кој работи во земјата, соопшти Националната комисија за вонредни ситуации. Во соопштението се
Свет

Монголија до 30 март ги затвори училиштата поради опасноста од коронавирусот

А1он
Монголија до 30 март ги затвори сите свои училишта со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата, соопшти денеска владата, јавија британските медиуми.
Свет

Втор круг од претседателските избори во Монголија

А1он
Во Монголија утрово почна вториот круг од претседателските избори на кои учествуваат бизнисменот Халтма Батулга од Демократската партија и Миегомбо Енхболд од владејачката Монголска народна
Економија

ММФ одобри 434 милиони долари поддршка за Монголија

А1он
Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри тригодишен финансиски аранжман вреден околу 434,3 милиони долари, за поддршка на програмата за економски реформи на Монголија. Според соопштението, Монголија