moderna

Свет

„Модерна“ бара вакцината да биде одобрена за тинејџери во ЕУ и Канада

А1он
Американската биотехнолошка компанија „Модерна“ бара одобрување за употреба на својата вакцина против Ковид-19 кај тинејџери во Европската унија и Канада. Компанијата тврди дека ова е
Свет

Модерна вели дека вакцината е ефикасна кај деца на возраст од 12 до 18 години

А1он
Компанијата „Модерна“ соопшти дека нејзината вакцина е 100 процентна ефикасна во испитувањата кај младите луѓе, исто како „Фајзер“, чија вакцина беше одобрена од Администрацијата за
Свет

Јапонија ги одобри вакцините на Модерна и Астра Зенека

А1он
Јапонија денеска ја одобри употребата на вакцините „Модерна“ и „АстраЗенека“, непосредно пред проширувањето на вонредната состојба поради коронавирусот на дополнителни области со околу 40 проценти
Свет

Вакцините Фајзер и Модерна се ефикасни против индиската мутација на коронавирусот

А1он
Вакцините против Ковид-19 врз база на мРНК технологија како што се на „Фајзер“ и „Модерна“ се чини дека се ефикасни против индискиот вид коронавирус, соопшти
Свет

„Модерна“ годинава очекува да продаде вакцини за 19,2 милијарди долари

А1он
Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денеска соопшти дека годинава очекува 19,2 милијарди долари приход од вакцината против коронавирусот. Компанијата првото тромесечје го заврши со добивка, за
Свет

Модерна: Трета доза од вакцината штити од бразилската и јужноафриканската варијанта на коронавирусот

А1он
Трета доза на постоечката вакцина на Модерна, како и нова верзија што е експериментална, го зајакнува имунитетот против бразилските и јужноафриканските варијанти на коронавирусот, соопшти
Свет

„Модерна“ договори испорака на 500 милиони вакцини за програмата КОВАКС

А1он
Глобалната програма за правична распределба на вакцини КОВАКС потпиша прелиминарен договор со Модерна за купување 500 милиони дози од својот препарат против Ковид-19, соопшти денеска
Свет

Модерна го зголемува производството на вакцини против Ковид-19, за следната година планира три милијарди дози

А1он
Американската компанија „Модерна“ денеска соопшти дека го зголемува глобалното производство на вакцини против Ковид-19 во обид да произведе до три милијарди дози во 2022 година.
Свет

СЗО: Вакцината на Модерна се анализира за итна употреба

А1он
Вакцината на американската компанија Модерна по нова анализа на стручниот тим на Светската здравствена организација (СЗО) би можела да се најде на списокот на препарати