mnt

Култура

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Драмскиот фестивал во Грац

А1он
Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше
Култура

МНТ со „Животот е прекрасен” на фестивалот „Митем“ во Будимпешта

А1он
Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен“, во режија на Александар Морфов, денеска ќе гостува на престижниот Меѓународен театарски фестивал „Митем“ во Будимпешта. МНТ
Култура

Со изложбата „Шепотот на Уметникот со уметниците“ одбележани 72 години од МНТ

А1он
На сцената на Македонскиот народен театар во изминатите 72 години се испишуваше македонската театарска историја, се продуцираше и промовираше врвна театарска естетика, се раѓаа и
Култура

Сто и педесетта изведба на претставата „Сомнително лице“

А1он
Претставата „Сомнително лице“ вечер ќе има 150-та изведба од премиерата во 2007 година. Познатата комедија на Бранислав Нушиќ во режија на Синиша Евтимов за една
Култура

Бесплатен влез за студенти на роденденскиот маратон на МНТ

А1он
Македонскиот народен театар ги поканува студентите утре бесплатно да го посетат маратонот по повод 72-риот роденден на театарот, под мотото „Создаваме на светов убавина“. –
Култура

Пројковски: МНТ има своја препознатлива и дефинирана сценска естетика

А1он
Изминатите неколку години стрпливо и посветено го создававме својот репертоар, којшто со гордост можам да кажам дека е испрофилиран како што доликува на голема национална
Култура

„Говорна мана“ – премиера на Македонскиот народен театар

А1он
Македонскиот народен театар задутре, 15 март, на малата сцена премиерно ќе ја постави претставата „Говорна мана“ во режија на Драгана Милошевски-Попова, според текст на познатиот