ministerstvo za finansii

Економија

НБРМ: Активности за натамошно јакнење на финансиската стабилност во земјава, усвоени две стратегии

А1он
Народната банка на Република Македонија (НБРМ) и Министерството за финансии, согласно со препораките во евроинтегративниот процес, интензивно продолжуваат со заедничките напори за натамошно зајакнување на
Економија

МФ: Во законот не е утврден рок за упис на трговските друштва во ИСОС

А1он
Министерството за финансии реагира на Известувањето на Институтот за сметководители и овластени сметководители на Република Македонија (ИСОС) со кое се утврдува рок до 30.9.2017 година
Македонија

Средба на министерот Тевдовски со претставници од ЕБРД

А1он
Министерот за финансии Драган Тевдовски со својот економски тим денеска оствари средба со претставници на Европската банка за обнова и развој предводени од Анка Јоана
Македонија

Реакција на Министерството за финансии на дописот од АВМУ

А1он
Денешната реакција на Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги до Министерството за финансии како и соопштението до медиумите е да се пласираат информации без содржина со
Македонија

Министерство за финансии: Издадена е еврообврзница во вредност од 450 милиони евра

А1он
Денес Македонија ја издаде еврообврзницата во вредност од 450 милиони евра по купонска каматна стапка од 5.625 % годишно и рочност од 7 години, што
Македонија

Министерството за финансии го осуди боењето на објектот на синоќешните протести

А1он
Министерството за финансии го осудува вчерашното однесување на учесниците во протестите организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ при што фасадата на зградата беше оштетена со боја.
Македонија

ВИДЕО: Полицијата не успеа да го спречи боењето на Министерството за финансии

А1он
Полицијата иако ги чуваше сите влезови, сепак не успеа да спречи боење на Министерството за финансии. Дел од групата демонстранти кои успееа да се пробијат