milco mancevski

Uncategorized

„Врба“ на Манчевски го отвора Балканскиот филмски фестивал во Рим

А1он
Новиот филм „Врба“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски вечер го отвора Балканскиот филмски фестивал во Рим, Италија. Освен проекцијата на „Врба“, Манчевски ќе има и
Култура

Во Софија поставена изложба на фотографии на Милчо Манчевски

А1он
Во галеријата на Националната академија за уметности (НАА) во Софија денеска беше поставена изложба на фотографии од македонскиот режисер Милчо Манчевски. Светски познатиот режисер ќе
Култура

„Кајмак“ на Манчевски започнува со работа

А1он
Екипа од Македонија, Данска, Холандија, Хрватска, Бугарија, Англија, Италија и Србија почнуваат со работа на новиот филм на Милчо Манчевски, „Кајмак“. „Кајмак е црна комедија
Култура

Еуримаж го поддржа „Кајмак“ на Милчо Манчевски и уште два филма во кои учествува Македонија

А1он
Филмот„Кајмак“ во режија на Милчо Манчевски, во кој Северна Македонија е носител на проектот, како и филмовите и копродукциите „Живи и здрави“ и „Долината на
Култура

Врба“ на Mанчевски почнува да се емитува на HBO Go

А1он
Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски утревечер во 20.30 часот филмот ќе има премиера на најреномираната стриминг платформа за прикажување филмови Ејч-Би-О Гоу (HBO Go)
Култура

„Врба“ со Мариово и Трескавец во трка за наградата Најдобра филмска локација во Европа

А1он
Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски со Мариово и Трескавец во Прилепско е меѓу петте финалисти за наградата Најдобра филмска локација во Европа. Оваа награда ја
Култура

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

А1он
Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски ќе биде кандидат на Република Северна Македонија за „Оскар“ за најдобар долгометражен интернационален филм за 2021 година, соопшти Друштвото