micotakis

Македонија

Мицотакис: Ако не се задоволат грчките позиции, нема отворање ни затворање на поглавјата за членство во ЕУ

Ќе го искористам секое правно и дипломатско средство за да ги ублажам негативните последици од Преспа, ќе го искористам правото на вето во отворањата на
Регион

Мицотакис: Грција во кој било момент ќе може да стави вето за членство на Скопје во ЕУ

А1он
Претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во неговиот говор во Парламентот за време на расправата за ратификација на Договорот од Преспа, порача
Регион

Мицотакис на Твитер: Прекршени се националните линии на земјата

А1он
Порака дека грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе одговара и пред народот и пред историјата за Договорот од Преспа, испрати лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос
Регион

Мицотакис: Оној што гласа „за“ го отвора патот за наводните македонски идентитет и јазик

А1он
Тој што денес ќе гласа „за” го отвора патот за наводниот македонски идентитет и јазик за соседите, рече претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова
Регион

Мицотакис: Договорот од Преспа претставува голема национална отстапка

А1он
Претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на денешната расправа во Парламентот за гласање доверба на Владата, го повтори неговиот став дека
Македонија

Мицотакис: Нова демократија никогаш нема да го ратификува Договорот од Преспа

А1он
Повторувам од овде, од нашиот 12ти Конгрес: Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа. Ниту сега, ниту во следниот парламент, никогаш, порача лидерот
Регион

Кабинет на Ципрас: Мицотакис да не си игра со клучните национални прашања

А1он
Од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, преку соопштение одговараат на изјавата на лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис и бараат од него да биде
Регион

Мицотакис ги повика партиите и пратениците да гласаат против Договорот од Преспа

А1он
Претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш повтори дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа и повика
Регион

Мицотакис: Ја разбирам огорченоста од Договорот од Преспа, но ние сме против затворени училишта и опсади

А1он
Нова демократија беше, е и секогаш ќе биде против каков било облик на опсади, вели претседателот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис во однос
Регион

Мицотакис: Договорот од Преспа не го решава, туку го интензивира проблемот

А1он
Договорот од Преспа не го решава проблемот, туку го интензивира, не го архивира, туку го одржува, рече Кирјакос Мицотакис, претседателот на најголемата грчка опозициска партија