mers

Свет

Најголемите епидемии и пандемии во светот во изминатите 100 години

А1он
Пред да се појави новиот коронавирус што предизвика паника ширум светот, имаше и други епидемии во 21 век, но тие беа помалку смртоносни од пандемиите
Свет

Јужна Кореја објави крај на епидемијата од МЕРС

А1он
Јужнокорејскиот премиер Хванг Кјо-ан денеска објави крај на епидемијата на блискоисточниот респираторен синдром (МЕРС) во земјата. Како што јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап, 36 лица
Свет

Поради стравот од МЕРС над половина милион туристи од Кина и Јапонија не дошле во Јужна Кореја

А1он
Јужнокорејското Министерсто за туризам денеска соопшти дека бројот на странски посетители во државата во јуни бил 751.000, над 520.000 помалку од истиот месец 2014 година.
Свет

Триесетина луѓе во карантин во Чешка поради сомнителен случај на МЕРС

А1он
Маж кај кои се забележани симптоми на смртоносниот вирус МЕРС е хоспитализиран на инфективното одделение во прашката болница „На Буловце“, соопшти чешкиот министер за здравство
Свет

Јужна Кореја усвои нов закон за ограничување на епидемијата од МЕРС

А1он
Јужна Кореја усвои нов закон што има за цел да ја ограничи епидемијата од Блискоисточниот респираторен синдром (МЕРС) – најшироко распространената епидемија надвор од Саудиска Арабија. Сеул
Свет

Нови заболени и нови жртви на МЕРС во Јужна Кореја

А1он
Здравствените власти на Јужна Кореја соопштија дека вчера, понеделникот, вечерта во болниците во Сеул се дијагностицирани три нови случаи заразени со смртоносниот вирус МЕРС. Двајца