mariupol

Свет

Според Институтот за проучување на војната Русите напредуваат во Мариупол

А1он
Институтот за проучување на војната од Вашингтон соопшти дека руските сили постигнале напредок во опколениот јужен град Мариупол, влегувајќи во централното подрачје на градот на
Свет

Нови сателитски снимки од Мариупол, градот изгледа страшно

А1он
Maxar Technologies објави нови сателитски снимки од украинскиот град Мариупол, кој руските сили френетично го бомбардираат и гранатираат со недели. Повеќе од 80% од станбените
Свет

Зеленски: Во Мариупол 100.000 луѓе се без храна, вода и лекови

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека 100.000 луѓе во Мариупол се без храна, вода и лекови. Претходно, Општина Мариупол соопшти дека градот денеска бил погоден
Свет

Украински власти: Повторно пропаднаа напорите за евакуација и хуманитарна помош на жителите на Мариупол

А1он
Украинските власти денеска ја опишаа ситуацијата во Мариупол како исклучително тешка, наведувајќи дека не успеале да воспостават нов безбеден коридор за евакуација на цивилите од
Свет

Борел: Масовно воено злосторство во Мариупол

А1он
Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, денеска го окаратеризира како „масовно воено злосторство“ рускиот напад врз украинскиот пристанишен град Мариупол. „Она што
Свет

Русија отвора коридори за цивилите од Мариупол и војниците кои ќе го остават оружјето

А1он
Шефот на рускиот центар за управување со одбраната Михаил Мизинцев изјави дека руските сили ќе им дадат можност на националистите денеска да го напуштат Мариупол
Свет

Украина го одби руското барање за предавање на Мариупол

А1он
Заменик претседателката на украинската Влада, Ирина Верешчук изјави дека е одбиена руската понуда за предавање на Мариупол. – Има осум страници на кои пишува за