mali

Свет

Француското воено воздухопловство спроведува воздушни акции во Мали

А1он
Француската воена авијација утринава спроведе нови акции во Мали против вооружените исламистички групи, соопшти францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ле Дриан, пренесува дописникот на МИА
Свет

Исламистите на Мали ги уриваат мавзолеите во Тимбукту

А1он
Вооружените исламисти коишто го контролираат северот на Мали во неделата почнаа повторно да ги уриваат мавзолеите на муслиманските свети личности во Тимбукту, откако во саботата