litvanija

Свет

Литванија загрижена поради настаните во Киев

А1он
Литванија, претседавачот со Европска унија, денеска изрази загриженост и побара истрага по повод насилното задушување на проевропските демонстрации во Киев. Претседателот на Литванија Далија Грибаускјате
Свет

Вилнус ја предупредува Москва за влошување на односите со ЕУ поради засилени царински проверки

А1он
Литванија, која е актуелен претседавач со ЕУ, ја предупреди Русија за евентуално влошување на односите со ЕУ поради засилените царински проверки по границата со балтичката земја, кои,
Свет

Литванија ги претстави своите приоритети во Стразбур

А1он
Финансиска стабилност, борба против невработеноста и соработка со соседите и стратегиските партнери се дел од приоритетите на Литванското претседателство со Европската унија, претставени во Стразбур од страна
Свет

Литванија го презема шестмесечното претседавање со ЕУ

А1он
Литванија го презема шестмесечното претседавање со ЕУ, а нејзините официјални претставници изјавија дека главни приоритети ќе им бидат финансиската стабилност и економскиот раст. Ирска, која претседаваше
Свет

Литванија од утре го презема шестмесечното претседавање со ЕУ

А1он
Литванија од утре ќе го преземе шестмесечното претседавање со ЕУ, а нејзини официјални претставници изјавија дека главни приоритети ќе им бидат финансиската стабилност и економскиот раст. Ирска,
Свет

Литванија: Победа на социјалдемократите

А1он
Опозициските социјалдемкрати се победници на парламентарните избори во Литванија. По два изборни круга, социјалдемократите освоија  38 од вкупно 141 места во Парламентот, што би можело да биде доволно