lgbt

Македонија

ЛГБТ: Не е организирано одржување на никаква геј-парада

А1он
По сознанијата добиени од социјалните мрежи дека денеска ќе се оддржи некаква „КОНТРА-гејПАРАДА“, од пред Соборниот храм во Скопје, која ќе продолжи „кон собранието а
Македонија

ЛГБТ заедницата со транспарент на куќата на Есма – Постоиме и ќе постоиме!

А1он
Есма Реџепова со својата изјава за српски „Курир“ изрази големо разочарување обвинувајќи дека натпреварувањето го организираат луѓе блиски до геј заедницата, доби и одговор од
Македонија

ЛГБТ Центар за поддршка: Хомофобичноста е поттикната од говорот на функционерите

А1он
На денешната прес конференција по повод Меѓународниот ден за борба против хомофобија и трансфобија, претставниците од ЛГБТ Центарот за поддршка, ЛГБТ Јунајтед, Коалицијата „Здравствени и
Македонија

Македонија ја губи битката со дискриминацијата

А1он
Во Македонија се уште нема ефикасни механизми за борба против сите видови на дискриминација, а никаква заштита нема за сексуалната ориентација и родовиот идентитет, како
Македонија

Амнести: Македонија да ја спречи хомофобијата

А1он
Нападот против ЛГБТИ активистите во саботата, во поранешната Југословенска Република Македонија, повторно ја истакнува итната потреба од правна заштита од хомофобично и трансфобично насилство и
Македонија

ФОТО: Лезбејките Ви посакуваат пријатен ден!

А1он
На повеќе скопски надвозници утрово осамнаа транспаренти со натписи „Лезбејките ви посакуваат пријатен ден“ и „Лезбејките ви посакуваат добредојде“. ФОТО: ЛезФем