lezbos

Регион

Членови на невладини организации во Грција им помагале на мигранти да стигнат до Лезбос

А1он
Кривични дела формирање криминална организација, шпионажа, издавање државни тајни и прекршување на Кодексот за миграција се вклучени во предметот против организирана мрежа која помагала мигранти,
Регион

Два брода со мигранти и бегалци пристигнаа на грчкиот остров Лезбос

А1он
Два брода кои превезувале мигранти и бегалци од различна националност, се вкотвиле денеска на брегот на грчкиот остров Лезбос. Во едниот брод имало 20 мигранти,
Регион

Мигрант од Камерун пронајден мртов во прифатен центар на Лезбос

А1он
Мигрант од Камерун денеска бил пронајден мртов во прифатниот центар Морија на грчкиот остров Лезбос. Дваест и четиригодишниот мигрант го пронашле негови пријатели, по што
Регион

Вонредна состојба на островот Лезбос поради поплавите

А1он
Грчките власти побараа да биде прогласена вонредна состојба на островот Лезбос поради поплавите предизвикани од големото невреме. Според властите, поради поројните дождови, кои го зафатија
Регион

Инциденти меѓу бегалци и локални жители на грчкиот остров Лерос

А1он
Ситуацијата на грчкиот остров Лерос е тензична по неколку инциденти меѓу бегалци и група локални жители, јавија атинските медиуми. Инцидентите се случиле откако 200 бегалци
Регион

На Лезбос приведени пет лица осомничени за илегална трговија со луѓе

А1он
Грчката полиција на Лезбос приведе пет лица осомничени за илегална трговија со луѓе. Националната припаданост на приведените не е соопштена. Приведените лица тврдат дека се