lazni vesti

Македонија

Белгиец разоткрил македонска мрежа на креатори на лажни вести

А1он
Белгискиот „ловец на лажни вести“, Мартен Схенк, успеал да разоткрие мрежа на македонски граѓани кои шират лажни вести, и не станува збор за тинејџери од
Свет

Лажните вести на агендата на првиот министерски состанок под романското претседателство

А1он
Романија денеска првпат во својата историја претседава со министерски состанок на ЕУ, на чија агендата се дезинформациите и повеќегодишната европска финансиска рамка. Министрите за европски
Македонија

СДСМ: Лажните вести станаа секојдневие за раководството на ВМРО-ДПМНЕ

„Лажните вести станаа секојдневие за раководството на ВМРО-ДПМНЕ, продажбата на ЕДС е законска и транспарентна. Лажните вести што секојдневно ги рециклира ВМРО-ДПМНЕ нема да го
Свет

Папата Франциско им објави војна на „лажните вести“

А1он
Папата Франциско сака да се избори против зголемениот број лажни вести кои предизвикуваат извртување на фактите и поларизација на мислењата, соопшти Ватикан. Папата на Твитер
Македонија

(ВИДЕО) Репортажа на Си-Ен-Ен за „фабриките“ на лажни вести во Велес: Се заработуваат и до 2.500 долари на ден

А1он
Си-Ен-Ен направи анализа за „фабриките“ за лажни вести во Велес и според нив креаторите на овие сајтови веќе се подготвуваат за следните претседателски избори во