lajcak

Регион

Лајчак: Најнепосреден предизвик на Балканот е Скопје и Тирана да почнат преговори со ЕУ

А1он
Кога станува збор за регионот на Западен Балкан, гледам четири предизвици. Најнепосреден е Северна Македонија и Албанија што поскоро да ги започнат пристапните преговори со
Регион

Столтенберг и Лајчак: Трајно политичко решение во регионот е заеднички интерес на НАТО и ЕУ

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска во Брисел разговараше со специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак, за аранжманот за деескалација на
Македонија

Лајчак: Македонско-бугарскиот спор негативно влијае врз Белград и Приштина

А1он
Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Северна Македонија поради спорот со
Регион

Лајчак: Го разбираме Западниот Балкан, евроинтеграцијата трае предолго

А1он
Вишеградската група ги дели фрустрациите на земјите од Западен Балкан во врска со европската интеграција, која трае предолго, изјави денеска специјалниот претставник на ЕУ за
Регион

Лајчак и Палмер заедно се сретнаа со косовската претседателка Османи

А1он
Специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД задолжен за европски и евроазиски прашања и за
Регион

Лајчак и Палмер во посета на Приштина пред продолжувањето на косовско-српскиот дијалог

А1он
Во Косово денеска се очекува да допатуваат во официјална посета специјалниот пратеник на Европската унија за косовско-српскиот дијалог, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар
Регион

Курти: Дијалогот со Србија нема да биде приоритет на новата косовска влада

А1он
Посредникот на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак допатува вечерва во официјална посета на Косово, каде што беше пречекан од лидерот
Регион

Мустафа: Со Лајчак не разговаравме за промена на косовскиот устав

А1он
Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа изјави дека не разговарал за промена на уставот на Косово со специјалниот пратеник на Европската унија
Македонија

Пендаровски – Лајчак: С.Македонија е подготвена да ги почне пристапните преговори

А1он
Северна Македонија е подготвена да ги почне пристапните преговори со ЕУ за кои се очекува формален почеток за време на германското претседателство, истакнал претседателот Стево
Регион

Состанокот Белград-Приштина откажан поради „претпазливост во врска со Ковид-19“

А1он
Дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше закажан за понеделник, е откажан поради пандемијата на коронавирусот, соопшти специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу